Impact Factor and Hirsch Index
Věda a výzkum na UPVěda na UPPublikační činnost > Impakt faktor a Hirschův index

Impakt faktor a Hirschův index

Impakt faktor

Impakt faktor (IF) neboli faktor vlivu je jedním z nejvýznamnějších ukazatelů vědecké úrovně publikace. Koeficient je zveřejňován v databázi Journal Citation Reports, jejímž producentem je americký Institut pro vědecké informace - The Institute for Scientific Information (ISI). Jde o hodnotu pro seriálové publikace (časopisy) a je přepočítáván a zveřejňován každoročně.

Prvních deset nejprestižnějších publikací autorů z pracovišť Univerzity Palackého ve WOS podle IF 2014

Hirschův index

Index hodnotící publikační aktivitu jednotlivých autorů nebo skupin autorů se vypočítává z citačních ohlasů publikovaných odborných článků. Pomocí databáze Web of Science lze h-index stanovit pro vědeckého pracovníka i pro instituci. Celá Univerzita Palackého má současné době h-index 104 (link).

Pravděpodobně nejvyšší Hirschův index má mezi českými vědci v současné době vedoucí několika prestižních evropských výzkumných laboratoří a jednoho z týmu olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny Jiří Bártek - h-index 104. Podle aktuálních propočtů hodnoty h-indexu vědců UP se za něj řadí Pavel Hobza  (h-index 91), Miroslav Strnad (46), Jaroslav Doležel (45), Vladimír Janout (40), Radek Zbořil (36), Jitka Ulrichová (34), Marián Hajdúch (31), Michal Otyepka (30) nebo Bohuslav Melichar (30).

(Údaje podle WoS k datu 8. 6. 2015.)

Impakt faktor se vypočítá na základě citovanosti v průběhu tří let. Je definován jako poměr počtu citací, které byly zaznamenány v hodnoceném roce na všechny články publikované v daném časopise za předchozí dva roky, k celkovému počtu všech těchto článků. Za vysoký impakt faktor jsou považovány hodnoty nad 40  - např. časopis Nature měl pro rok 2014 hodnotu impakt faktoru 42,351, časopis Science 31,453. Hodnoty impakt faktorů pro jednotlivé roky a jednotlivé časopisy zařazené v databázi "Web of Knowledge" lze nalézt na stránce www.isiknowledge.com/JCR

H-index je definován jako číslo udávající počet článků (h) s počtem citací větším nebo stejným jako je počet těchto článků (h) a vyjadřuje vědecký výstup výzkumného pracovníka. Podobně jako impakt faktor ani Hirschův index nesrovnává výkonnost autorů v různých oborech a je vázaný na vědní disciplínu. Zřejmě nejvyšší Hirschův index ve fyzice měl v roce 2005 spoluzakladatel teorie superstrun Edward Witten, jehož h-index byl 110.